Jak urządzić przyjęcie imieninowe pyszne i radosne?

Przygotowując przyjęcie imieninowe musicie pamiętać o tym, by na stole, poza typowymi przystawkami, znalazło się coś wyjątkowego, co w doskonały nastrój wprawi wszystkich zebranych. Z pewnością mogą to być aksamitne w smaku pralinki Raffaello. Nie zapomnijcie też, by zadbać o ich godną oprawę – tak by nikt nie przegapił szansy na rozkoszowanie się migdałowym sercem pralinki schowanym w kruchej, kokosowej otoczce.

Imieniny to zwyczaj uroczystego obchodzenia dnia, któremu patronuje konkretny święty lub błogosławiony, a którego imię nosi solenizant. Ten zwyczaj popularny jest w Polsce, ale także w Bułgarii, w Grecji, w Czechach i w Ukrainie. W innych krajach zamiast organizowania imprez imieninowych stawia się na celebrowanie rocznicy urodzin. W istocie nie ma znaczenia, czy wolicie obchodzić urodziny czy imieniny. Najważniejsze jest, by znaleźć powód do świętowania.

Popularne imieniny wypadają kilka razy do roku. Nie zawsze wiadomo, kiedy konkretna osoba planuje imieninowe przyjęcie.
Na przykład Piotr mógłby świętować aż 34 razy w roku, a Maria – 27. Dzieje się tak, ponieważ każdy z tych dni ma innego patrona. Przyjęło się zatem, że obchodzimy imieniny tego dnia, który wypada po urodzinach. Nie wszyscy przestrzegają jednak tego zwyczaju, więc przygotowując przyjęcie imieninowe, lepiej wcześnie podać gościom dokładny termin. Osoby o popularnym imieniu muszą się jednak liczyć z nieoczekiwanymi wizytami. Z tego powodu dobrze jest mieć na podorędziu coś dobrego, czym można poczęstować gości – z powodzeniem mogą być to pralinki Raffaello. Ich wyrafinowany smak pasować będzie zarówno do aromatycznej herbaty, jak i mocnej kawy, której gorycz dodatkowo podkreśli.

Jak zrobić przyjęcie imieninowe

Jak szybko przygotować imieniny, by nie skończyło się na szaleństwie nieprzemyślanych zakupów i pospiesznym zapraszaniu gości? Liczy się przede wszystkim, by mieć pomysły na imieniny. Zastanówcie się, jak chcecie spędzić ten czas. Wolicie przyjęcie imieninowe w plenerze, czy raczej kameralne spotkanie w domu? Preferujecie obiad dla najbliższych czy huczną potańcówkę dla wielu osób? Plan to podstawa. Jednak niezależnie od tego, czy planujecie małe przyjęcie imieninowe w domu czy huczną imprezę imieninową w eleganckiej restauracji, pomysłów i sposobów, aby uczynić tę okazję wyjątkową może być naprawdę wiele. Nie powinno więc podczas przyjęcia imieninowego zabraknąć drobiazgów, które podkreślą uroczysty charakter spotkania. Takim drobiazgiem, dopasowanym kolorystycznie do pralinek Raffaello może być niebanalna ozdoba stołu w formie ascetycznego stojaka na kwiaty. Jak ją wykonać?

Czytaj więcej: Najpiękniejsze podarunki zasługują na najlepszą oprawę. Pakowane prezentów kreatywnie i z klasą.

Pomysły na imieniny - niebanalna ozdoba stołu

To prawda, że diabeł tkwi w szczegółach. Zadbaj więc o nie przygotowując przyjęcie.

Oto, co będzie potrzebne, by wykonać stojak na kwiaty:
  • opakowanie gliny samoutwardzalnej w kolorze białym;
  • nożyk monterski;
  • długa linijka;
  • wałek do ciasta lub szklana butelka;
  • folia spożywcza, mata do ciasta lub stolnica;
  • suszone kwiaty lub ozdobne trawy, najlepiej w kolorze czerwonym;
  • rurka metalowa lub inne narzędzie do wykonania dziurek;
  • papier ścierny, tzw. wodny.
Wykonanie tego stroika nie powinno nastręczyć trudności nawet osobom zupełnie pozbawionym talentu i zdolności manualnych. A satysfakcja z pracy gwarantowana.

Krok 1
Przygotuj miejsce pracy, zabezpieczając stół folią spożywczą lub rozkładając na nim matę do ciasta, bądź tradycyjną stolnicę. Tak na wszelki wypadek, bo sama glina nie brudzi i nie zostawia plam, choć może się trochę kruszyć.

Krok 2
Wygnieć glinę, by pozbawić ją ewentualnych pęcherzyków powietrza, a następnie rozwałkuj ją tak, by uzyskać długi, w miarę prostokątny kawałek. Uwaga, nie może być to zbyt cienki kawałek. Najlepsza grubość to od 8 do 10 mm.

Krok 3
Wzdłuż dłuższego boku połóż linijkę i prowadząc nożyk przy krawędzi, odetnij długi kawałek gliny. Odmierz ok. 1,5 cm od równego brzegu i odetnij glinę z długiej strony. W ten sposób uzyskasz pasek gliny.

Krok 4
Pasek gliny ułóż na stole i zwiń w kształt przypominający precel. Zadbaj o to, by jedna strona była całkowicie gładka, by po wyschnięciu można było postawić stroik na stole. Tę część delikatnie ugnieć palcami, tak by była trochę szersza niż reszta paska. Dzięki temu stroik będzie stać stabilnie.

Krok 5
W przeciwległej do stopki miejscu wykonaj dziurki, w których umieścisz ozdobne trawy lub kwiaty. Całość pozostaw do wyschnięcia.

Krok 6
Po utwardzeniu gliny przeszlifuj papierem ściernym nierówności. W dziurki wstaw kwiaty i ustaw w kuszącym towarzystwie pralinek Raffaello.

Oto efekt pracy.

Świętuj imieniny, przyjęcie jest dobrą okazją do spotkania z miłymi ludźmi

Organizując przyjęcie imieninowe zacznijcie od ustalenia liczby gości i wybrania odpowiedniej lokalizacji. Jeśli zdecydujecie się na imprezę w domu, upewnijcie się, że miejsca wystarczy dla wszystkich. Dobrym pomysłem na przyjęcie imieninowe jest wybranie tematu lub motywu przewodniego, aby można było dobrać stylistycznie spójnie dekoracje, przekąski, a nawet muzykę i gry.

Kolejnym ważnym aspektem jest menu. Zastanówcie się nad potrawami, które będą smaczne i łatwe do przygotowania. Może być to szwedzki stół, uzupełniony jednym lub dwoma daniami głównymi podanymi gościom. Decydując się na taki stół pełen przekąsek, nie zapominajcie, że asem w rękawie będzie jak zawsze niezawodne Raffaello. Te pralinki skuszą nawet najbardziej wybrednych. Nie możecie jednak zapomnieć o odpowiedniej dla nich oprawie.

Jak podać pralinki Raffaello?
Imieninowy stół, pełen przekąsek i smakołyków, będzie jeszcze bardziej atrakcyjny, gdy umieścisz na nim miseczkę pełną pralinek Raffaello. Ale nie byle jaką miseczkę, a własnoręcznie wykonaną. Na przykład z gliny samoutwardzalnej.

Do wykonania miseczki będziesz potrzebować:
  • opakowanie gliny samoutwardzalnej w kolorze białym;
  • nożyk monterski;
  • wałek do ciasta lub szklana butelka;
  • miska na formę – takiej wielkości, jaką chcesz uzyskać z gliny;
  • folia spożywcza, mata do ciasta lub stolnica.
Krok 1
Przygotuj miejsce pracy, zabezpieczając stół folią spożywczą lub rozkładając na nim matę do ciasta, bądź tradycyjną stolnicę.

Krok 2
Wygnieć glinę, by pozbawić ją ewentualnych pęcherzyków powietrza, a następnie rozwałkuj ją na płasko. Gliny samoutwardzalnej nie trzeba wypalać, więc wysychając skurczy się tylko nieznacznie. Dlatego ostateczna grubość naczynia będzie po wyschnięciu prawie taka sama.

Krok 3
Na rozwałkowanym kawałku połóż miskę do góry dnem. Nożykiem monterskim wytnij okrąg wzdłuż brzegu miski.

Krok 4
Wykrojony kawałek włóż do wzorcowej miski i wykorzystując fakt, że jest on trochę większy niż forma, nadaj glinie pofalowany kształt. Czas schnięcia zależy od rodzaju gliny samoutwardzalnej i grubości masy.

Po kilku godzinach twoja praca będzie wyglądać tak ja na zdjęciu.

Czytaj więcej: Przyjęcie w stylu marynarskim, rustykalnym czy boho? Baby shower może mieć różne motywy.

Aby stworzyć odpowiednią atmosferę, pomyślcie o muzyce i rozrywce. Możesz przygotować playlistę Waszych ulubionych utworów albo dostosować ją tak, by podobała się większości gości. Sprawdzą się zatem np. jazzowe klasyki we współczesnej interpretacji lub składanka typu chill out, czyli muzyka relaksacyjna, pasująca do nieformalnych spotkań, a jednocześnie na tyle żwawa, że nikogo nie uśpi. Nagraniom deszczowego lasu albo dźwiękom mis tybetańskich, choćby były nie wiadomo jak uspokajające, mówimy stanowcze „nie”.

Przyjęcie imieninowe możecie urządzić zarówno w salonie, jak i na tarasie lub w ogrodzie. Dekoracje powinny być spójne kolorystycznie. Łatwo do siebie dopasować kwiaty, balony czy girlandy – o ile pomyślicie o tym wcześniej. Zastanów się też nad rozrywką dla gości – mogą to być quizy, karaoke lub kalambury, czyli coś co zaangażuje wszystkich gości.

 

Lista popularnych imion zmienia się, choć są takie, które niezależnie od czasów i obowiązującej mody są zawsze chętnie nadawane dzieciom. W 2022 r. rodzice, którym urodziły się małe dziewczynki, najczęściej wybierali stosunkowo tradycyjne imiona. Na pierwszym miejscu znalazła się Zofia. A kolejne zajęły: Zuzanna, Hanna, Laura i Maja. W przypadku chłopców nie traci na popularności Antoni. Na drugim miejscu w roku 2022 znalazł się Jan, a potem Aleksander, Nikodem i Franciszek.

 

Nomen omen, czyli imię ma znaczenie
Czy wiecie, że pochodzący z łaciny, a często do dziś używany zwrot nomen omen (w dosłownym tłumaczeniu „nazwa znak”) oznacza, że nazwa lub imię mają znaczenie? Zwrotu tego używa się najczęściej w odniesieniu do nazw własnych, zwracając w ten sposób uwagę na to, że czyjeś imię czy nazwisko trafnie charakteryzuje tę osobę.

 

O czym należy pamiętać, gdy to wy jesteście zaproszeni na przyjęcie imieninowe?

Jedno z przysłów mówi, gość nie w porę, gorszy niż Tatarzyn. W przypadku imprezy imieninowej „nie w porę” znaczy tyle, co… równo o podanej na zaproszeniu godzinie. W dobrym tonie jest dać gospodarzom chwilkę i ciut, ciut się spóźnić. Jeśli zostaliście zaproszeni np. równo na 17.00, to dajcie gospodarzowi mniej więcej 15 minut i dopiero o 17.15 zapukajcie do drzwi. Ale nie więcej. Ta zasada nie dotyczy spotkań bardzo oficjalnych, np. uroczystych kolacji. Przyjęcie imieninowe rzadko jednak takie jest. Nie wypada też przyjść z tzw. pustą ręką. Miłym gestem jest samodzielne wykonanie prezentu. Pralinkom Raffaello, które pasują do każdej okazji, może towarzyszyć np. własnoręcznie wykonany gliniany nawilżacz powietrza.

Nawilżacz powietrza - jak go zrobić?
Do wykonania zawieszanego nawilżacza potrzebować będziesz:
  • opakowanie gliny samoutwardzalnej w kolorze białym;
  • nożyk monterski;
  • długa linijka;
  • wałek do ciasta lub szklana butelka;
  • folia spożywcza, mata do ciasta lub stolnica;
  • suszone kwiaty lub ozdobne trawy, najlepiej w kolorze czerwonym;
  • rurka metalowa lub inne narzędzie do wykonania dziurek;
  • papier ścierny, tzw. wodny;
  • sznurek bawełniany w kolorze białym.
Glina samoutwardzalna jest wdzięcznym materiałem, bardzo plastycznym i łatwym w obsłudze. Praca z nią nie jest trudna.

Krok 1
Przygotuj miejsce pracy. Następnie wygnieć glinę i rozwałkuj ją na płasko.

Krok 2
Z rozwałkowanego kawałka wytnij dwa prostokąty. Jeden dużo mniejszy.

Krok 3
Mały kawałek gliny ułóż na większym, modelując pojemnik, do której potem będzie można nalać wody. Powstały w ten sposób pojemnik na wodę powinien się znaleźć mniej więcej na środku. Nie musi być to idealny środek, ale pojemnik nie może być nadto przesunięty w prawo lub lewo, gdyż zaburzy środek ciężkości całego nawilżacza i niełatwo będzie go równo zawiesić.

Krok 4
Po upewnieniu się, że pojemnik jest we właściwym miejscu, delikatnie przyciśnij palcem jego brzegi, tak by nic nie odstawało do ścianki. Zrób to dokładnie, by nic nie odstawało. W innym przypadku całość okaże się nieszczelna.

Krok 5
Metalową rurką do napojów lub podobnym narzędziem wykonaj dziurki poniżej górnej krawędzi ścianki nawilżacza.

Krok 6
Po utwardzeniu gliny przeszlifuj papierem ściernym nierówności. W dziurki wstaw włóż sznurek, supełki zawiąż z tyłu. W pojemnik na wodę włóż kwiaty, a do prezentu dołącz koniecznie pralinki Raffaello.

Oto efekt pracy.

Inne inspiracje

Jak udekorować stół na rocznicę ślubu?

Srebrne, a tym bardziej złote gody, wymagają godnej oprawy. Jak udekorować stół na 25. rocznicę ślubu, aby podkreślić uroczysty moment, a jaka dekoracja stołu na 40. rocznicę ślubu spodoba się gościom? Oto dwie propozycje, które możesz wykonać samodzielnie.

Czytaj więcej

Najważniejszy pierwszy krok – oświadczyny

Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku, a każde małżeństwo od oświadczyn. Jak się oświadczyć, by wspólna podróż przez życie była udana? Podpowiadamy. Skorzystaj z naszych inspiracji.

Czytaj więcej
Zobacz wszystkie

Sprawdź wyjątkowe okazje