Wykonaj samodzielnie dekoracje do domu na Wielkanoc. Znajdziesz tu dwie inspiracje DYI

Zbliżają się święta. Dekoracje domu na Wielkanoc warto wykonać samodzielnie. Będą wtedy niepowtarzalne.

PROPOZYCJA 1: Pomysł na unikatową misę, która zachwyci wszystkich gości.

Efekt jest piorunujący, a z wykonaniem na pewno sobie poradzisz.

Do dzieła? 
Zatem sprawdź, czego dokładnie potrzebujesz, by wykonać swoją dekorację: 
 • tradycyjny gumowy balon (minimum 1, ale może być kilka o różnej wielkości);
 • duża miska do przygotowania masy; 
 • wstążka do zawiązania balonu i powieszenia go do zastygnięcia. 
 • gips ceramiczny (względnie polimerowy);
 • nożyczki;
 • farba w spray’u, najlepiej w kolorze złotym;
 • niebieska taśma malarska;
 • praliny Ferrero Rocher.
Czytaj więcej: Najsłodsze prezenty na Dzień Babci i Dziadka. Jak znaleźć idealny upominek?

Krok 1
W misce o dość dużym przekroju dokładnie wymieszaj gips (najlepiej ceramiczny) z wodą. Konsystencja powinna być gęstsza niż ciasto na naleśniki. Jednocześnie napompuj także balon.

Dodatkowa propozycja
Możesz przygotować kilka balonów jednocześnie, np. jeden większy z myślą o misie na praliny i dwa mniejsze z przeznaczeniem na świeczniki.

 

Krok 2
Teraz zanurz napompowany balon w gipsie. Dokładnie otocz boki balonu w mieszance – tak, by przykleiła się do wszystkich ścianek. Następnie odłóż balon do zastygnięcia gipsu. W ten sposób uformujesz również podstawę, dzięki czemu gotowa misa nie będzie się przewracała i przechylała.

Czytaj więcej: Oczarowani wielkanocną niespodzianką

Ważna uwaga
Gips ceramiczny wiąże po ok. 15 minutach, a polimerowy potrzebuje ok. 40 minut. W tym przypadku zależy nam na tym, by masa na balonie zastygła jak najszybciej, aby nie doszło do jej odkształcenia.
 

Krok 3
Gdy gips jest już suchy, odetnij delikatnie końcówkę balonu, tak, by spuścić z niego powietrze i wyciągnij gumę z wnętrza swojej dekoracji. Teraz pomaluj wnętrze metaliczną farbą w spray’u w kolorze złotym.

Przydatna rada
Aby w czasie malowania kolor nie wydostał się na skorupkę „jaja”, możesz obkleić je od zewnątrz taśmą malarską (najlepiej w kolorze niebieskim – taka jest najlepsza, nie podcieknie pod nią farba).

Czy wiesz, że…
Tradycje związane z dekoracją domu na Wielkanoc różnią się w zależności od kultury, regionu i zwyczajów lokalnych. Gdy zapytasz w Polsce, jak udekorować dom na Wielkanoc, odpowiedź będzie zazwyczaj taka sama: pisanki, kraszanki, bazie i tulipany. Dom na Wielkanoc przygotujemy jednak nie tylko my. W Szwecji popularne są wstążki, gałązki brzóz i pióra, które są umieszczane tak w domach, jak i ogrodach. Wystrój domu na Wielkanoc w Niemczech może być zdominowany dzwonkami. Tu symbolizują one radosny dźwięk nadchodzącej wiosny. W Bułgarii i Wielkiej Brytanii nikt nie zastanawia się, jak ozdobić mieszkanie na Wielkanoc, bo kwiaty i gałązki są obowiązkową dekoracją – symbolizują przebudzenie natury po zimie.

 

PROPOZYCJA 2: Jak zrobić wianek wielkanocny? Nasza propozycja zaskakuje nieskomplikowanym wykonaniem i ponadczasową elegancją.

Nie musisz robić wielkich zakupów i przygotowań do wykonania tej dekoracji. Jej wyrafinowana oryginalność kryje się w prostocie i pięknie natury.

Zobaczysz, że Twój wianuszek wielkanocny zachwyci domowników i gości.

Wianek wielkanocny na drzwi – jak zrobić? 

Odpowiedź jest prosta – przy użyciu: 
 • koła florystycznego w kolorze złotym;
 • gałązek eukaliptusa, najlepiej świeżych;
 • gałązek gipsówki; 
 • wydmuszek z jajek przepiórczych lub drewnianych gotowych jaj; 
 • wstążki wykonanej z lnu, bawełny, juty itp.; 
 • pistoletu z klejem na gorąco;
 • drucika florystycznego;
 • nożyczek.

 

Krok 1
Zacznij od przymierzenia gałązek eukaliptusa do koła. Ułóż je tylko na dole i niesymetrycznie.

Nasza rada
Zwróć uwagę na to, by kolejne listki zakrywały drucik od mocowania poprzednich. Pośrodku, gdy łączą się prawy i lewy ciąg – dołóż dodatkowe listki do zakrycia połączenia.

Eukaliptus pięknie pachnie, więc – jeśli tylko to możliwe - warto wybrać żywe gałązki. 
 

Krok 2
Drewniane jajka lub samodzielnie przygotowane wydmuszki przyklej bezpośrednio do koła za pomocą kleju na gorąco.

Wszystko w Twoich rękach
Od tego, czy wybierzesz wydmuszki przepiórczych jaj czy np. gotowe drewniane jajka pomalowane na złoto lub inny kolor (polecamy pastelowy) – zależy ostateczny charakter Twojej dekoracji. Na tym etapie decyduje się styl, który obierasz.

Krok 3
Uzupełnij swoją kompozycję gipsówką, a na środku, na dole koła przywiąż wstążkę.

Mała podpowiedź
Kolor wstążki dobierz do koloru jajek i stylu, do którego dążysz. Idealnie sprawdzi się naturalna tkanina – len, bawełna lub sznurek, juta albo rafia. Możesz wykonać kokardę lub swobodnie puścić dwa końce wstążki – wówczas zadbaj o to, by ich zakończenia były estetyczne i zróżnicuj ich długość.

Niezwykły gest – powitaj swoich gości wyjątkowo serdecznie
Dekoracja drzwi na Wielkanoc nie jest jeszcze zbyt popularna w Polsce. Masz więc szanse mieć naprawdę oryginalną ozdobę. Jeśli jednak zdecydujesz, by nie była to ozdoba na drzwi, Wielkanoc daje Ci wiele możliwości. Możesz nie wieszać stoika na zewnątrz, ale w środku swojego mieszkania. Ciekawym rozwiązaniem będzie umieszczenie go nad konsolką lub komodą w przedpokoju, by świąteczny nastrój witał Twoich gości. Jeśli położysz pod dekoracją praliny Ferrero Rocher, każdy poczuje się doceniony i niezwykle serdecznie przywitany w Twoim domu. Wianek na drzwi wielkanocny zawieszony na ścianie nad pralinami podkreśli okazję, która skłoniła Was do spotkania.

 

Inne inspiracje

Jak przygotować stół wielkanocny – inspiracje

Wielkanoc to czas radości, spotkań i duchowej odnowy. Wiele osób, zamiast trzymać się tradycji, wybiera własne sposoby świętowania, ale pewne rzeczy pozostają niezmienne. Wielkanocne śniadanie to nadal centralny punkt obchodów. Lubimy zasiąść przy pięknie zastawionym stole i cieszyć się wspólnym czasem z bliskimi. Dlatego staranie dobieramy ozdoby na stół wielkanocny. Wolisz świąteczną tradycję, elegancką klasykę, wiosenną świeżość czy delikatny minimalizm? Poznaj nasze pomysły na to, jak udekorować wielkanocny stół!

Czytaj więcej

Oczarowani wielkanocną niespodzianką

Pierwsze promienie słońca i eksplozja kolorów zwiastują nadejście wyczekiwanej wiosny, a wraz z nią Świąt Wielkanocnych. To czas pięknych chwil z bliskimi i zarazem doskonała okazja do wręczenia sobie prezentów, gdzieniegdzie pod pretekstem upominków przynoszonych przez „wielkanocnego zajączka”. Szukasz czegoś oryginalnego? Złap inspiracje na prezent na wielkanoc z Ferrero Rocher!

Czytaj więcej
Zobacz wszystkie

Sprawdź wyjątkowe okazje