Idealny prezent dla nauczyciela na koniec roku DIY

Uczą nasze dzieci, pomagają im się rozwijać, inspirują, zajmują się nimi podczas wycieczek i zapewniają troskliwą opiekę po lekcjach. Nauczyciele – często z powołania, zostają w sercach i pamięci na lata. Jak możemy im podziękować za włożony wysiłek i ich pracę przez cały rok szkolny? Wspólnie i własnoręcznie przygotujemy piękny prezent na zakończenie roku dla nauczyciela.

Dawanie prezentów to sztuka

Wybór prezentu dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego to nie tylko sposób na wyrażenie wdzięczności i uznania dla trudu włożonego w edukację uczniów, ale także na okazanie szacunku i wykazanie się dobrymi manierami.

Sztuka obdarowywania rządzi się swoimi prawami i choć w dzisiejszych czasach może wydawać się to mało istotne, świadczy o dobrym wychowaniu. Jej zasady możemy znaleźć wśród reguł savoir-vivre’u, które pomagają nam zachować się odpowiednio do sytuacji. W przypadku rozważań, „jaki prezent dla nauczyciela na koniec roku szkolnego” – z uwzględnieniem osoby obdarowywanej, ale także darującego.  
 

Wyrażenie savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego i składa się z dwóch czasowników w formie bezokolicznika. Savoir to wiedzieć, a vivre – żyć. Savoir-vivre tłumaczy się często jako „sztukę życia” lub „wiedzieć, jak żyć”. Można to rozumieć jako znajomość obyczajów i form towarzyskich, reguł grzeczności oraz jako umiejętność postępowania w życiu i radzenia sobie w różnych trudnych sytuacjach. Przy czym, reguły te różnią się w zależności od kultury. Inaczej wyrazimy grzeczność w Szkocji, inaczej w Indiach, a jeszcze inaczej w Botswanie. Znajomość międzykulturowych zasad etykiety nazywana jest cross-cultural savoir-vivre. Pod każdą szerokością geograficzną świadczy jednak o kulturze osobistej człowieka.

 

Pomysły na prezent dla nauczyciela na koniec roku

Warto pamiętać, że nauczyciele to osoby, które angażują się w swoją pracę z pasją i oddaniem, pomagając uczniom osiągać cele i rozwijać się. Dlatego prezent dla nauczyciela powinien być wyrazem docenienia za ich trud i poświęcenie i podziękowania za trud włożony w edukację uczniów przez cały rok szkolny. Poniżej znajduje się kilka propozycji oryginalnych prezentów, które możesz wykonać samodzielnie lub razem z dzieckiem:

Czytaj więcej: Ukołysać w bajkowej bielii Rafaello
 

Bukiet kwiatów to najbardziej klasyczny upominek na koniec roku dla nauczyciela. Kwiaty są zwykle lubiane i dobrze odbierane przez wszystkich. Doniczkowe czy cięte – tu jest pole do popisu. A gdyby tak urozmaicić zwykły bukiet? Kwiatową kompozycję można ozdobić motywem kojarzącym się z zawodem nauczyciela, na przykład papierowym biretem. Sympatycznym akcentem będzie też kilka pralin Raffaello, którymi poprzetykane będą rośliny.

Jakie materiały przygotować?

– wybrane kwiaty;
– pudełko z pokrywką (ważne, aby było wyższe niż szersze i dało się w nie wstawić kwiaty);
– czarną folię samoprzylepną – jeśli pudełko jest np. we wzory lub innego koloru;
– czarny sztywny karton;
– klej techniczny, solidną taśmę klejącą i parę drucików;
– czarny chwost;
– drewniany patyczek;
– kolorową wstążkę;
– pudełko pralin Raffaello.

Jak zrobić kwiatowy stroik dla nauczyciela?

Masz wszystko? Do dzieła! To nie takie trudne. Zobacz, jak wykonać oryginalny bukiet krok po kroku.

1. Pudełko odtłuścić, np. delikatnie przetrzeć wacikiem nasączonym zmywaczem do paznokci. Następnie starannie okleić folią samoprzylepną.
2. Z kartonu wyciąć kwadrat nieco większy od pokrywki – tak, aby z każdej strony wystawał na ok. 1,5 cm – i przykleić do niego chwost.
3. Gdy chwost będzie się już mocno trzymał, przyklej karton pośrodku do wierzchu pokrywki.
4. Od spodniej strony umocuj drewniany patyczek. Przyklej go taśmą klejącą. 
5. Włóż do środka kwiaty i „przykryj” je biretem. Za pomocą drucików umocuj wśród nich kilka eleganckich pralin Raffaello.
6. Pudełko owiąż wstążką.
Gotowe!


Kolejny pomysł na prezent dla nauczyciela na koniec roku to spersonalizowane przybory piśmiennicze. Może to być na przykład elegancki notes z wytłoczonym na okładce imieniem i nazwiskiem lub humorystyczną ksywką nauczyciela. Do tego przygotuj ręcznie robione zakładki do książek. Taki drobiazg znakomicie sprawdzi się jako prezent dla nauczyciela przedszkola na koniec roku.
 

Jakie materiały przygotować?

– biały karton;
– dziurkacz, nożyczki;
– cienką czerwoną wstążkę;
– kolorowe cienkopisy.

Jak zrobić zakładki do książek?

1. Wytnij z kartonu kilka prostokątów o wielkości ok. 3x10 cm.
2. W każdym z nich zrób dziurkę, przez którą przewlecz wstążeczkę.
3. Na kartonikach wspólnie z dzieckiem narysujcie kwiaty.
Gotowe!
Idealnym dopełnieniem tego prezentu będzie pudełko rozkosznie delikatnych pralin Raffaello.

Nietypowy bukiet „kwiatków” wykonanych z ołówków, z płatkami wyciętymi z papieru to niedosłowne potraktowanie tematu, ale pomysłowy upominek na zakończenie roku dla nauczyciela, który można potraktować z przymrużeniem oka. Jeśli kwiatki wytną dzieciaki, będzie to tym milsze!

 

Jakie materiały przygotować?

– szeroką szklankę z bezbarwnego szkła;
– kilka czerwonych ołówków;
– biały papier;
– nożyczki i dziurkacz.

Jak zrobić kwiatki z ołówków?

1.  Z kartek wytnij kwiaty (bez łodyg) w różnych rozmiarach.
2.  W środku każdego z nich zrób dziurkaczem dziurkę.
3. Umieść papierowe płatki na końcu ołówków. Niech gumka będzie środkiem Twojego kwiatka.
4. Gotowe kwiatki włóż do szklanki.
Twój bukiet jest gotowy!

Bezpretensjonalny i zawsze fajny prezent dla nauczyciela na koniec roku to zestaw słodkości. Pudełko delikatnych i eleganckich pralin Raffaello w chrupiącej kokosowej posypce to sympatyczny i wdzięczny gest podziękowania za wspólny rok szkolny. Pamiętaj, sprawdzi się zarówno jako samodzielny prezent dla nauczyciela, jak i dodatek do większego podarunku.
 

Prezenty dla nauczyciela na koniec roku – czym się kierować w wyborze?

Naczelna zasada etykiety przy wyborze prezentu i mamy tu na myśli wszelkie podarunki, nie tylko upominek dla nauczyciela na koniec roku, brzmi:

1. Kieruj się gustem obdarowanego.

Teoretycznie nic w tym trudnego – znamy przecież przynajmniej z widzenia nauczycielkę bądź nauczyciela naszego dziecka. Potrafimy oszacować, w jakim jest wieku, nawet podczas sporadycznych kontaktów możemy wychwycić pewne cechy czy zainteresowania. Ubiera się elegancko czy na sportowo? Może ma ulubiony kolor, który często nosi? Z torby zawsze wystaje jej książka? Nosi biżuterię – złotą czy srebrną, a może z materiałów nieszlachetnych – czy nie? Także dzieci mogą coś wiedzieć na temat zainteresowań i preferencji ulubionej pani lub ulubionego pana. Warto je podpytać o to, jaki prezent na zakończenie roku szkolnego dla nauczyciela byłby ich zdaniem najlepszy.

2. Miej na uwadze okazję i okoliczności.
Różne czynniki mają wpływ na to, co wręczymy na zakończenie roku – prezent dla nauczyciela na pożegnanie będzie inny niż zwyczajowy bukiet kwiatów dla nauczyciela, z którym klasa spotka się po wakacjach. Inny prezent kupimy wychowawcy lub wyjątkowo lubianemu nauczycielowi, a inny będzie na przykład prezent dla nauczyciela w-f. Na koniec roku mamy zwykle do obdarowania wiele osób, dlatego takie detale mają znaczenie.

Czytaj więcej: Pod gołym niebem, ale bardzo elegancko - ślub w plenerze z Raffaello!

3. Dobrze oszacuj cenę
Prezent, a nawet prezenty dla nauczyciela na koniec roku potrafią słono kosztować. Tu jednak nie działa zasada „postaw się, a zastaw się”. W dobrym tonie jest wybranie prezentu, który nie będzie ani zbyt drogi ani zbyt tani. Bardzo kosztowne podarunki mogą być krępujące, bo osoba obdarowana – zwłaszcza taka, z którą pozostajemy raczej w oficjalnych stosunkach – może poczuć się zobowiązana. Zbyt tani świadczy z kolei o tym, że niespecjalnie ją cenimy. Pamiętajmy, że nauczyciele pełnią funkcję publiczną i muszą przestrzegać kodeksu etyki zawodowej. Dlatego prezent powinien być raczej symboliczny niż ekskluzywny. W przypadku upominku dla nauczyciela na koniec roku jak najbardziej mogą to być prezenty własnoręcznie wykonane przez dzieci (z pomocą rodzica).

4. Nie wybieraj zbyt praktycznych prezentów
Prezenty z założenia mają sprawiać przyjemność osobie obdarowanej. Kiedy szukamy pomyslu na prezent dla nauczyciela na zakonczenie roku, zwykle nie znamy dobrze jego osobistych preferencji. Pokusa, aby wybrać coś związanego z zawodem jest więc naturalna. Jednak wręczanie przedmiotów ściśle związanych z pracą, jak na przykład słowników, przyborów biurowych, będzie nietaktem. Tego rodzaju narzędzia nauczyciel powinien mieć zapewnione przez szkołę. Poza tym nie kojarzą się one z przyjemnością tylko z obowiązkami. Niech wybrany na zakończenie roku szkolnego prezent dla nauczyciela świadczy, że dostrzegasz jego codzienne wysiłki, ale też osobowość.
 

5. Nie przekonuj do swoich racji
Kolejnym nietaktem będzie wręczenie czegoś, co miałoby skłonić osobę obdarowaną do zmiany nawyków czy przekonań. Nie kupuj „pod siebie”. Pamiętaj, dla kogo jest prezent: dla nauczyciela. Koniec roku to nie jest dobry moment na przekonywanie go do swoich upodobań, na przykład uprawiania sportów lub rozmiłowania się w określonym typie literatury. Jeszcze większym nietaktem będzie podarowanie przedmiotu, który miałby pomóc rozwiązać jakiś problem, jak na przykład kosmetyki na trądzik. To może wręcz sprawić obdarowanemu przykrość.


 

Inne inspiracje

Oryginalne zaproszenia ślubne – wybierz z naszych propozycji

Zaproszenia ślubne DIY są niepowtarzalne. Oddają charakter i styl pary młodej, a także pozwalają na dodanie osobistych akcentów. Zobacz nasze pomysły na kreatywne zaproszenia ślubne, w których użyjesz ulubionych kolorów, motywów i materiałów.

Czytaj więcej

Prezent dla promotora – wybierz spośród naszych pomysłów, a zapadniesz w pamięć

Upominek dla promotora to wyzwanie. Wypada podziękować za poświęcony czas i merytoryczne wsparcie, ale należy pamiętać o zachowaniu dystansu i oficjalnego charakteru relacji. Możesz więc elegancki prezent dla promotora wykonać samodzielnie na pamiątkę. Zobacz, co proponujemy.

Czytaj więcej
Zobacz wszystkie

Sprawdź wyjątkowe okazje