Pod gołym niebem, ale bardzo elegancko – ślub w plenerze z Raffaello!

Ślub w plenerze, wśród życzliwych ludzi i cudownych okoliczności przyrody pozostawi w pamięci wszystkich zgromadzonych niezatarte wrażenia. Letnia aura sprzyja romantycznym słowom małżeńskiej przysięgi, a łagodny wietrzyk muskający suknię panny młodej i zapach kwitnących roślin stanowić będą najlepszą oprawę tego wyjątkowego dnia, w którym dwoje zakochanych ludzi przysięgać będzie sobie wspólne życie. Dekoracje powinny być eleganckie i romantyczne, dokładnie takie jak praliny Raffaello.

Śluby w plenerze najlepiej zaplanować w terminie przypadającym między majem a wrześniem. Pamiętajcie jednak, że późny czerwiec oraz lipiec to w naszym kraju czasami okres wielkich upałów. Lipiec bywa także deszczowy, więc planując slub w plenerze trzeba mieć to na względzie. Dla pary młodej i zgromadzonych gości należy przewidzieć możliwość schronienia przed prażącym słońcem albo deszczem, tu sprawdzi się specjalny namiot na ślub w plenerze. Nie należy się jednak zbytnio martwić pogodą, nawet deszcz latem jest przyjemny, bo przynosi chwilę wytchnienia po upalnym dniu.

Jakie wybrać miejsce na ślub w plenerze?

Wszystko zależy od tego, co lubi para młoda i jakie ewentualnie trudności logistyczne będzie musiała pokonać. Ślub w plenerze nad morzem? Czemu nie! Ślub w plenerze nad jeziorem? To też możliwe. Szukając miejsca na ślub w plenerze można też kierować się zainteresowaniami pary młodych. Żeglarze mogą złożyć przysięgę małżeńską na jachcie, miłośnicy turystyki górskiej zorganizują ślub w plenerze w górach w schronisku na szczycie, a zapaleni ogrodnicy powinni sprawdzić, czy ślub można zorganizować w parku lub w ogrodzie botanicznym. Chcecie, aby było wykwitnie i elegancko? Postawcie na ogród przy pałacu lub dworku albo taras luksusowego hotelu – w takim miejscu wszystko musi się udać!

Czytaj więcej: Ta iskra magii. Jak przystroić kominek na Święta?

Jak zorganizować wesele w plenerze? 

Niezależnie od tego, czy będzie to ślub cywilny w plenerze czy ślub kościelny w plenerze nie zapomnijcie o odpowiedniej oprawie tego dnia. Nawet najpiękniejsze naturalne otoczenie nie wystarczy, by zachwycić gości i sprawić, że wejście w ten nowy etap życia będzie niezapomniane. Diabeł zawsze tkwi w szczegółach. Dlatego szukając pomysłu na wesele w plenerze pomyślcie nie tylko o zapewnieniu gościom wygodnego dojazdu, schronienia i odpowiednio uroczystego posiłku, ale także o przybraniu stołu i dekoracji całego miejsca.

Ślub w plenerze – dekoracje

Sluby w plenerze mogą mieć formę wykwintnego garden party. Wówczas goście zajmują miejsca przy dowolnym stoliku. Może mieć też bardziej tradycyjną formę zasiadanego przyjęcia. Wówczas goście zajmują miejsca wyznaczone przez organizatorów. W obu przypadkach dobrze jest zadbać o piękne udekorowanie zastawy stołowej. Ponieważ letni czas sprzyja jasnym kolorom, a sukienka panny młodej tradycyjnie jest jasna – biała, kremowa lub écru, to najlepszym wyborem będzie biała lub pastelowa zastawa stołowa i przybranie jej jasnymi kwiatami oraz pralinami Raffaello.

A przy okazji, czy wiecie że….

… suknie ślubne w białym kolorze to stosunkowo młoda tradycja? Zwyczaj, by panna młoda ubierała się w biel liczy ledwie 180 lat. Brytyjska królowa Wiktora wychodząc w 1840 roku za księcia Alberta wybrała właśnie białą suknię. Wcześniej kobiety szły do ślubu po prostu w swoich najlepszych sukniach albo w specjalnie na tę okazję szytych, ale jednak nie białych. W niektórych krajach biel była symbolem żałoby, a nie, jak ma to miejsce obecnie, niewinności i czystości. Fotografia jeszcze wówczas raczkowała, ale królewski ślub został uwieczniony. Zdjęcia z królewskiego ślubu pojawiły się w prasie i wtedy właśnie zaczęła się moda na białe suknie ślubne. Które, na marginesie, po prostu lepiej prezentowały się na czarno-białych, jeszcze mocno niedoskonałych fotografiach.

Dopasowanie wystroju miejsca ślubu i wesela w plenerze do jasnych strojów państwa młodych daje efekt ponadczasowej elegancji. Stąd nasza propozycja, czyli kamionkowa zastawa w kolorze spokojnego różu i złote, proste w formie sztućce. Kamionka, lepiej niż porcelana, będzie pasować do naturalnego otoczenia małego wesela w plenerze.

Spójrzcie, jak uroczo wygląda talerzyk z ułożonym na nim króciutkim planem uroczystości, przyozdobiony pojedynczym białym kwiatem. Uzupełnieniem niech będzie Raffaello, które doskonale sprawdzi się w roli słodkiego „czekadełka”, umilającego gościom czas oczekiwania na pierwsze dania.

Jak subtelnie w letniej tonacji udekorować stół

Dekoracja ślubu w plenerze – jak przygotować ozdobę talerzyka?

Po pierwsze zacznijcie od przygotowania winietki. Jej treść zależy od tego, czy przewidujecie dla gości konkretne miejsca. Jeśli tak, to wpisujecie imię i nazwisko zaproszonej osoby. Jeśli ślub w plenerze przypominać będzie raczej swobodne garden party, to najlepszym pomysłem będzie umieszczenie krótkiej informacji o ślubnych atrakcjach. Tak jak na naszym przykładzie.

Do przygotowania pierwszej części ozdoby, czyi winietki potrzebować będziecie:

  • odpowiednio grubego papieru w formacie A4, o gramaturze m.in. 210 gram. Chodzi o to, by po wycięciu winietka nie zwijała się na brzegach. Papier powinien mieć albo satynowe wykończenie, albo fakturą przypominać papier czerpany,
  • miękkiego pisaka do kaligrafii w wybranym kolorze; sugerujemy jasne barwy – złoto, srebro, róż,
  • talerzyka sporo mniejszego niż ten, na którym położycie winietkę,
  • ołówka,
  • linijki,
  • dziurkacza.
Samodzielne wykonanie tej ozdoby wymaga pewnej ręki, ale ręczne wypisanie winietek jest najbardziej wyrafinowaną formą uznania dla gości. Rozplanowanie tekstu dobrze jest przygotować wcześniej na brudno.
  1. w pierwszym kroku złóżcie kartkę na pół, wyraźnie zaznaczając zgięcie,
  2. następnie połóżcie talerzyk na kartce tak, by zgięcie kartki przebiegało przez średnicę talerzyka,
  3. ołówkiem delikatnie odrysujcie okrąg,
  4. w kolejnym kroku wpiszcie teksty (w każdej połówce okręgu zmieści się jedna winietka),
  5. wytnijcie okrąg, a następnie przetnijcie na pół, dzieląc obie winietki,
  6. dziurkaczem zróbcie dziurkę u dołu winietki,
  7. zamocujcie chwościk.

Jeśli uznacie, że kaligrafia nie jest Waszą mocną stroną, treść można też wydrukować, przygotowując wcześniej szablon w dowolnym edytorze tekstu.

Jak w takim razie samodzielnie zrobić chwościk?

Wbrew pozorom to dużo prostsze niż wypisywanie winietki.
Potrzebować będziecie:
  • włóczki o mało elastycznym splocie, dobry będzie kordonek lub grubsze nici jedwabne; jeśli będzie to ślub w plenerze boho, to może być też to sznurek konopny lub jutowy,
  • sztywnej tekturka lub innego, ale niezbyt grubego przedmiotu, np. karty bankowej lub niewielkiego kawałka tektury; od długości tego przedmiotu zależeć będzie długość chwostu,
  • ostrych nożyczek.
Praca krok po kroku:
  1. odcinacie dwa kawałki nitki, którymi na koniec zwiążecie chwost,
  2. trzymając w dłoni kartę lub tekturkę owijacie wielokrotnie włóczkę lub nić,
  3. liczbę nawinięć należy liczyć; od tego, ile razy owiniecie tekturkę zależy obfitość chwostu. Im więcej, tym grubszy,
  4. po nawinięciu, uciętą wcześniej nitkę wsuńcie pod spód nawiniętych nici i mocno zwiążcie na samej górze;
  5. dolną część nawiniętych nici rozetnijcie,
  6. drugą nitką zwiążecie cały pęk, tworząc główkę chwosta.
Teraz wystarczy tylko przewlec uszko frędzelka przez dziurkę w winietce i ozdoba talerzyka gotowa.

Ślub cywilny w plenerze – dekoracje

Jedną ze ślubnych tradycji jest obsypywanie Pary Młodej przez gości. To wielowiekowy zwyczaj, który ma przynieść nowożeńcom szczęście. Upowszechnił się on niemal na całym świecie. Dawniej sypano głównie zbożem – nasionami jęczmienia, pszenicy, owsa lub maku. Każde ziarno symbolizowało co innego, ale zasadniczo sprowadzały się do obfitych plonów i dostatniego życia. Z czasem, również w Polsce, zadomowił się chiński zwyczaj sypania ryżem. Symbolizuje on płodność i wyraża życzenie, by państwo młodzi mieli gromadkę potomstwa. Nierzadko w stronę Młodej Pary leci również deszcz pieniędzy. Groszowe monety, które nowożeńcy muszą co do jednej pozbierać, to dosłowne życzenie bogactwa.

Dziś, choć samo sypanie pozostało w tradycji ślubnej, zwyczaj ten wygląda nieco inaczej. Bywa, że sypanie ziarnami ryżu i innych zbóż jest źle widziane ze względu na marnowanie pożywienia, natomiast rzucanie pieniędzmi, w opinii niektórych, nacechowane jest brakiem szacunku dla tychże ciężko zdobytych groszy.
Co więc jest na topie?
  • confetti – to bardzo efektowne i proste rozwiązanie. Płatki mają różne kolory i kształty (w tym m.in. popularne serduszka). To dość tania opcja, która na pewno robi wrażenie i … dużo bałaganu.
  • bańki mydlane – chmura pięknych bąbli lecących w stronę Pary Młodej chyba nie może się nie podobać. Specjalne maszyny, które produkują ogromną liczbę baniek w krótkim czasie ustawione w stronę państwa młodych, wywołują efekt „wow”. Nikt przy tym nie ucierpi, a frajdę mają – poza nowożeńcami – obecne wśród gości dzieci.
  • płatki kwiatów – to piękny i bardzo elegancki pomysł. Młoda Para skąpana w płatkach róż to widok dosłownie zapierający dech w piersiach. Nowożeńcy i goście docenią tę chwilę, gdy leci z nieba przepiękny kolorowy deszcz. Po takim powitaniu nowożeńców powstaje cudowny naturalnie zdobiony dywan.
Możecie przygotować dla swoich gości specjalne przezroczyste koperty, w których znajdą płatki kwiatów. Taki element idealnie skomponuje się z kameralnym weselem w plenerze. Płatki kwiatów można wcześniej delikatnie spryskać perfumami. Otwarcie koperty będzie wówczas prawdziwym doznaniem. Jeśli dołożycie do tego elegancką pralinę Raffaello, to goście poczują się naprawdę wyjątkowo. Będzie im miło, słodko i wyjątkowo rozkosznie wziąć udział w Waszej uroczystości.

Dekoracje na ślub cywilny w plenerze - ozdoby na stół to nie wszystko

Ślub w plenerze rządzi się swoimi zasadami, ale nawet w przypadku zabawy pod chmurką trzeba pomyśleć o miejscach, w których goście będą mogli spokojnie porozmawiać, zrobić wspólne zdjęcie, bądź też poprawić urodę.
Modnym pomysłem jest fotobudka albo ścianka, na tle której znajomi i przyjaciele wraz z państwem młodych będą mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Aby taka ścianka nie była tylko zwykłym tłem, dobrze jest ją również ozdobić.
W tym celu potrzebować będziecie:
  • dwóch rodzajów kółek dwustronnie przylepnych – większych i mniejszych
  • fiolek florystycznych

To zadanie jest proste.

  1. Na ściankę, na tle której goście będą mogli sobie zrobić zdjęcia, naklejacie większe kółka dwustronnie przylepne.
  2. Do każdego kółka przyklejacie fiolkę florystyczną, w którą włożycie jeden kwiat.
  3. Od przodu do wybranych fiolek przyklejcie małe kółko dwustronnie przylepne, a na nim umieśćcie na przykład pralinkę Raffaello, słodki poczęstunek dla gości. Takiej pokusie goście mogą się nie oprzeć, więc pamiętaj, by uzupełniać braki.
Czy wiecie, że…

pomysł na ślub cywilny w plenerze można zrealizować w naszym kraju dopiero od kilku lat? Dopiero w 2015 roku zmieniło się Prawo o aktach stanu cywilnego, dając zakochanym możliwość zawarcia ślubu cywilnego w wybranym przez nich miejscu.
Jeśli marzycie o ceremonii ślubnej w plenerze, czas zacząć planować uroczystość!

Powodzenia na nowej drodze życia!

Czytaj więcej: 
Randki zimą – poczuj ciepło i słodkie uniesienie!

Inne inspiracje

Księga gości na wesele – moc wspomnień w niezwykłej oprawie

Księga gości stała się nieodłącznym elementem na przyjęciu weselnym – w końcu to jedna z najważniejszych i najbardziej sentymentalnych pamiątek dla Pary Młodej. A gdyby tak uwiecznić wspomnienia z wyjątkowej uroczystości z dodatkiem Raffaello?

Czytaj więcej

Gdy miłość kwitnie... Wesele w stylu boho

Polne kwiaty, ciepły wiatr, dźwięki skrzypiec, a w powietrzu unoszący się zapach szczęścia i miłości. Na rozgrzanej słonecznymi promieniami łące para młoda i eleganccy goście – wszyscy jak zaczarowani w starannie wyreżyserowanej sztuce… Odkryj ślubne inspiracje z Raffaello i zaaranżuj bajeczną scenerię w tym wyjątkowym dniu!

Czytaj więcej
Zobacz wszystkie

Sprawdź wyjątkowe okazje