Ta iskra magii. Jak przystroić kominek na Święta?

Choć już sam w sobie jest niezwykłą dekoracją, warto pomyśleć o jego specjalnej, świątecznej oprawie. Jak udekorować kominek na Boże Narodzenie?  Czasem wystarczy magiczna iskra, która rozpali Cię do twórczego działania! Przedstawiamy kilka inspiracji do stworzenia bajkowej scenerii z pralinami Ferrero Rocher w roli głównej.

Jak ozdobić kominek na Boże Narodzenie

Choć kominki coraz rzadziej przyjmują klasyczną formę opalaną drewnem, to w nowoczesnych aranżacjach nie brakuje współczesnych konstrukcji imitujących standardowe palenisko. Bez względu na typ kominka, warto zadbać o jego odpowiednie udekorowanie na Boże Narodzenie. Jak ubrać kominek na Boże Narodzenie?


Pomysłów na świąteczne dekoracje na kominek na Boże Narodzenie jest mnóstwo. Wszystko zależy od Twoich preferencji i wyobraźni. Girlandy, łańcuchy, bombki, figurki świąteczne, świece i niezapomniana świąteczna skarpeta – tyle wystarczy, by w kilka chwil stworzyć wyjątkową dekorację, która będzie cieszyć zmysły nawet przez całą zimę.

Co istotne, dekoracje świąteczne kominka powinny być nie tylko widoczne, lecz także spójne z pozostałymi elementami aranżacji. Nie muszą być identyczne, liczy się wspólny element np. kolor, materiał czy kształt. Wykorzystanie ozdób z tej samej kolekcji sprawi, że uzyskasz elegancki, stylowy efekt.

Jeśli jesteś właścicielem klasycznego kominka w stylu angielskim lub francuskim, do świątecznej dekoracji możesz wykorzystać przestrzeń kominkowej obudowy. Zawieszając wzdłuż ekranu kominka naturalny sznurek, przypnij do niego drewnianymi spinaczami filcowe skarpety na prezenty lub koronkowe śnieżynki. Takie elementy warto połączyć z grubszym łańcuchem choinkowym, ozdabiając go niewielkimi bombkami i specjałami Ferrero Rocher. Alternatywnie sprawdzi się girlanda na kominek na Boże Narodzenie wykonana ze świerkowych gałązek. Przepleciona suszonymi owocami i czerwonymi kokardkami doda uroku całości świątecznej kompozycji.

Do dekoracji klasycznego kominka możesz także wykorzystać przestrzeń ekranu kominkowego, tworzącego półkę nad paleniskiem. W tym miejscu możesz np. ustawić świece, świąteczne figurki czy zaaranżować...zimowe miasteczko Cono.
Ta dekoracja na kominek na Boże Narodzenie to oryginalna, przyciągająca wzrok ozdoba, która – dzięki ciepłemu światłu w oknach białych, ośnieżonych domków – tworzy bardzo przytulną atmosferę.


Zimowe miasteczko to niezwykle duże pole do popisu dla kreatywnych i uzdolnionych plastycznie osób, ale nie tylko. Jeśli nie czujesz się mistrzem technicznych zadań, zamiast tworzyć samodzielnie budowle z tektury czy masy solnej, możesz po prostu udać się do sklepu i kupić gotowe dekoracje świąteczne. Najczęściej spotkasz takie wykonane z ceramiki, sklejki, drewna czy plastiku.
Urok miasteczka doskonale podkreśli dodatkowo eleganckie opakowanie pralinek Ferrero Rocher w kształcie choinki. Taka aranżacja pięknie dopełni świąteczny nastrój.
 

Jeżeli nie masz w swoim salonie kominka, nic straconego! Zdążysz jeszcze przed świętami zaaranżować jego namiastkę. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie atrapy kominkowej. Obudowa kominka może stworzyć bardzo ciekawy efekt na pustej, niezagospodarowanej ścianie. Jeśli udekorujesz go postawionymi na podłodze lampionami ze świecami, świąteczną girlandą z bombkami i lampkami zyskasz naprawdę niebanalny efekt i wprowadzisz do wnętrza przyjemny, świąteczny klimat.

 

Jak ozdobić nowoczesny kominek na święta

Nowoczesne kominki i paleniska naściennych biokominków również mogą wyglądać świątecznie, choć w nieco innym niż klasyczny aranżu. Bardzo delikatną, ale wymowną świąteczną dekoracją przestrzeni wokół kominka będzie zawieszona na ścianie powyżej paleniska dekoracja z gałązek jemioły. Gałązki możesz poukładać gęsto lub rozłożyć ich tylko kilka, w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Roślinny motyw znakomicie zgra się z lampkami. Warto postawić na klasyki, czyli lampki żółte lub białe. Uzyskasz w ten sposób prostą, skromną, ale bardzo nastrojową dekorację.
Kolejnym świetnym pomysłem na uzyskanie wspaniałego efektu może być wianek na kominek na Boże Narodzenie.

Czytaj więcej: Pod gołym niebem, ale bardzo elegancko -ślub w plenerze z Raffaello!

Wianki towarzyszą nam od stuleci. W starożytnym Rzymie wieńce laurowe były oznaką sukcesu. To także symbol nieskończoności, dobra i miłości. Z kolei wieńce bożonarodzeniowe zwiastowały zbliżające się święta. Wieszane na drzwiach i kominkach miały przynosić szczęście i pomyślność w domu.


Do przygotowania dekoracji potrzeba kilku drobiazgów i cierpliwości, a efekt będzie bardzo zadowalający.
Jak to zrobić krok po kroku?
Filcowe kuleczki możesz zamówić na wielu popularnych platformach sprzedażowych lub zrobić samodzielnie. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, do ich wykonania przygotuj:
białą czesankę wełnianą, mydło i wodę w misce.

Tworzenie kuleczek jest bardzo proste. Weź część czesanki i rozpocznij zwijanie materiału w kulkę – od dołu, w górę, zwijając materiał. Pamiętaj, że kuleczka kurczy się pod wpływem wody, więc gotowa będzie 2 razy mniejsza niż na początku. Następnie do przygotowanej miski wlej gorącą wodę i dodaj mydło. Woda powinna być mocno nasycona mydłem, więc dopiero po uzyskaniu odpowiedniego roztworu włóż do miski kulkę. Pozwól jej mocno nasiąknąć wodą, a następnie wyciśnij z nadmiaru płynu. Po wyciągnięciu kulki z wody i pierwszym odciśnięciu zacznij ją lepić, ugniatać, rolować, żeby nabrała idealnie okrągłego kształtu. Kiedy kulka będzie już całkowicie ukształtowana, wypłucz ją pod bieżącą, zimną wodą. Po wypłukaniu pozostaw kulkę w ciepłym miejscu do całkowitego wysuszenia. W tym czasie można wykonać następne kuleczki różnych rozmiarów.
Jeśli masz już gotowe kuleczki, czas przystąpić do zrobienia wieńca. Do wykonania ozdoby niezbędne będą:
– styropianowa obręcz o średnicy ok. 30 cm,
– filcowe kuleczki w różnych rozmiarach,
– pojedyncze, sztuczne listki w złotym kolorze,
– klej na gorąco i pistolet klejowy,
– sznureczek,
– praliny Ferrero Rocher.

Zacznij od przygotowania bazy, czyli styropianowej obręczy. Do oponki przywiąż jutowy sznurek, który będzie służył do zawieszenia wianka. Następnie za pomocą gorącego kleju przyklej wszystkie filcowe kuleczki. Zrób to precyzyjnie i ze szczególną dbałością o szczegóły, by elementy mocno się trzymały. W dalszej części za pomocą pistoletu przyklej sztuczne listki i praliny Ferrero Rocher. Złote akcenty dodadzą blasku i subtelnej elegancji. Własnoręcznie wykonany wieniec powieś nad kominkiem. Będzie magicznie!

 

Wieniec bożonarodzeniowy ze świeżych roślin to nasza druga propozycja.
Do jego stworzenia będziesz potrzebować:

– metalową, złotą obręcz o średnicy ok. 40 cm,
– zielone gałązki: ważne, żeby wyglądały dobrze również po zasuszeniu. Najpopularniejsze są gałązki iglaków (jodły, sosny lub świerka), pędy bluszczu, gałązki bukszpanu lub eukaliptusa.
– sztuczne, cięte, drobne kwiaty,
– drucik florystyczny,
– taśmę florystyczna,
– pistolet z klejem na gorąco,
– nożyczki,
– złotą wstążkę,
– praliny Ferrero Rocher.



 

Dla ułatwienia sobie pracy połóż obręcz na blacie stołu.
1. Obręcz owiń taśmą florystyczną, aby zapobiec ślizganiu się drutu i przesuwaniu się mocowanych elementów.
2. Przytnij wybrane gałązki do odpowiednich rozmiarów.
3. Za pomocą drutu florystycznego przymocuj wedle uznania wszystkie zebrane rośliny do obręczy. Ważne jest, aby były one mocno zamocowane, więc owiń je dwa razy.
4. Uzupełnij kompozycję o kwiaty – doskonale sprawdzi się sztuczny trzpień łyszczec.
5. Do wieńca przymocuj praliny Ferrero Rocher za pomocą gorącego kleju.
6. Na koniec przywiąż złotą wstążkę, tworząc zawieszkę.

I gotowe!

Skąd wywodzi się tradycja wieszania wianków?
Tradycję tworzenia wieńców zapoczątkował w XIX wieku ewangelicki pastor Johann Hinrich Wichern, który prowadził w Hamburgu świetlicę dla sierot. Chcąc umilić im czas oczekiwania na Boże Narodzenie, wymyślił wieniec adwentowy.


Kominek na Boże Narodzenie jest wyjątkowo wdzięcznym obiektem do świątecznego ozdabiania. Charakter dekoracji dostosuj do stylu wnętrza i pamiętaj, by wykorzystać praliny Ferrero Rocher. Możliwości kończą się tam, gdzie Twoja wyobraźnia...

Czytaj więcej: Jak przygotować stół wielkanocny - inspiracje 

Inne inspiracje

Oryginalne zaproszenia ślubne – wybierz z naszych propozycji

Zaproszenia ślubne DIY są niepowtarzalne. Oddają charakter i styl pary młodej, a także pozwalają na dodanie osobistych akcentów. Zobacz nasze pomysły na kreatywne zaproszenia ślubne, w których użyjesz ulubionych kolorów, motywów i materiałów.

Czytaj więcej

Prezent dla promotora – wybierz spośród naszych pomysłów, a zapadniesz w pamięć

Upominek dla promotora to wyzwanie. Wypada podziękować za poświęcony czas i merytoryczne wsparcie, ale należy pamiętać o zachowaniu dystansu i oficjalnego charakteru relacji. Możesz więc elegancki prezent dla promotora wykonać samodzielnie na pamiątkę. Zobacz, co proponujemy.

Czytaj więcej
Zobacz wszystkie

Sprawdź wyjątkowe okazje