Z wizytą u przyjaciół. Zrób oryginalny prezent na parapetówkę

Co kupić na parapetówkę – zastanawia się każdy, kto ma okazję odwiedzać bliskich w ich nowym mieszkaniu lub domu. Nie wypada przyjść z pustą ręką. Znaleźć oryginalny prezent na parapetówkę nie jest łatwo, a zatem wykonaj go samodzielnie. Oto dwie koncepcje wyjątkowego wazonu. Wybierz, którą chcesz stworzyć.

Elegancki prezent na parapetówkę – mozaikowy wazon w stylu lat 70. XX w.

Efekt, który osiągniesz możesz zobaczyć na zdjęciu po lewej.

To tylko 3 kroki, a Twój prezent będzie gotowy. Dołożysz eleganckie pudełko pralin Ferrero Rocher i masz najlepszy z możliwych praktyczny prezent na parapetówkę. Zatem do dzieła.

Oto lista zakupów, które musisz zrobić: 
●    prosty szklany wazon - tuba,
●    mozaika szklana heksagonalna,
●    klej do szkła,
●    fuga do płytek.


 

Krok 1

Zacznij pracę od dokładnego zmierzenia wazonu i mozaiki, którą do niego przyczepisz. Najlepiej, jeśli arkusz mozaiki oplata cały wazon, wówczas będziesz musiała dołożyć tylko pojedyncze płytki. Jeśli tak się nie uda – zmierz i dotnij odpowiednie elementy, by dopasować je idealnie. 

Dobra rada

Mozaika sprzedawana jest w arkuszach na specjalnej siatce. Możesz ją kupić w markecie budowlanym, ale jest też dostępna w sklepach z materiałami do rękodzieła. Wtedy często ma formę wąskich samoprzylepnych pasków.

Krok 2

Po dopasowaniu mozaiki, w kilku miejscach nanieś na wazon klej. Nie musi być go dużo. Najlepszy będzie klej przezroczysty, polimerowy.  Po to, by nawet od środka nie było go widać.

Wskazówka

Dzięki temu, że elementy mozaiki są mocowane na ściance montażowej, można je łatwo wyciąć, dopasowując do siebie dwa końce arkusza.

Krok 3

Aby nie było widać siatki montażowej, wykończ mozaikę tradycyjnie - fugą lub specjalnym klejem do mozaiki. W ten sposób uzupełnisz przestrzenie między płytkami i usztywnisz całość.

Ważna uwaga

Zamiast fugi lub kleju, możesz użyć zwykłego gipsu. Jednak wówczas pomaluj przerwy między płytkami bezbarwnym lakierem. Chodzi o to, by podczas nalewania wody do wazonu, gips nie zamókł.

Prezent na parapetówkę DIY – wazon z naturalnych materiałów

Prezenty na parapetówkę bywają wyzwaniem, bo nie zawsze wiemy, jaki styl lubią gospodarze. Warto wybrać wówczas to, co jest najbardziej neutralne. Wazon pokryty drewnem będzie pasował praktycznie do każdego wnętrza, szczególnie do modnych obecnie stylów: japandi, minimalistycznego czy boho. 

Po lewej stronie widać, jak prezentuje się gotowe dzieło. Z Ferrero Rocher jest nie tylko ascetyczne, ale i eleganckie.

Pora na zakupy. Oto, co kupić na parapetówkę, by wykonać prezent samodzielnie: 
●    prosty, szklany wazon – tuba, 
●    mocny klej do szkła i drewna,
●    drewniane listwy w kształcie wałka o średnicy ok. 10 mm,
●    sznurek,
●    farba do drewna lub bejca wodna,
●    pędzel do farby.

Spójrz, jak to wykonać:

Krok 1

Drewniane listewki w kształcie wałków przytnij tak, by wystawały centymetr lub dwa nad brzeg wazonu. Następnie, przyklejaj do szkła ciasno jedną obok drugiej. 

Wskazówka

Cienką warstwą kleju warto także posmarować boki każdej kolejno przyklejanej listewki, by umocować ją do poprzedniej. 

Krok 2

Na czas schnięcie zabezpiecz pracę, obwiązując ją ciasno sznurkiem u góry oraz u dołu.

Dobra rada

W przypadku prostego wazonu można także użyć gumki recepturki. Jednak pamiętaj, by nie szarpać jej przy zdejmowaniu. Najlepiej zwyczajnie ją przeciąć.

Krok 3

Gdy upewnisz się, że klej wysechł i mocno trzyma, pomaluj całość farbą lub bejcą w neutralnym kolorze. Sprawdzi się sepia, kolory ziemi, ciemna zieleń.

Podpowiedź

Bejca wodna jest bardzo rzadka, więc będzie wyraźnie widać strukturę drewna. Specjalna farba do drewna, przykryje listewki mocniej, nadając znacznie bardziej gładkie wykończenie.

Pomysły na prezent na parapetówkę lubią się powtarzać. Często kupujemy kwiaty doniczkowe lub elementy zastawy stołowej. Jeśli jednak nie chcesz być, jak wszyscy, którzy korzystają z gotowych rozwiązań i podpowiedzi: „co się kupuje na parapetówkę” – wykonaj ten podarunek własnoręcznie. Nikt i nic nie przyniesie gospodarzom tyle radości.

Inne inspiracje

Oryginalne zaproszenia ślubne – wybierz z naszych propozycji

Zaproszenia ślubne DIY są niepowtarzalne. Oddają charakter i styl pary młodej, a także pozwalają na dodanie osobistych akcentów. Zobacz nasze pomysły na kreatywne zaproszenia ślubne, w których użyjesz ulubionych kolorów, motywów i materiałów.

Czytaj więcej

Prezent dla promotora – wybierz spośród naszych pomysłów, a zapadniesz w pamięć

Upominek dla promotora to wyzwanie. Wypada podziękować za poświęcony czas i merytoryczne wsparcie, ale należy pamiętać o zachowaniu dystansu i oficjalnego charakteru relacji. Możesz więc elegancki prezent dla promotora wykonać samodzielnie na pamiątkę. Zobacz, co proponujemy.

Czytaj więcej
Zobacz wszystkie

Sprawdź wyjątkowe okazje