Kawa na zimno, czyli sztuka parzenia i serwowania dla cierpliwych

Kawa parzona na zimno (cold brew) to napój o wyjątkowym smaku i aromacie, który zdobywa coraz większą popularność. Macerowanie kawy, a dokładnie jej grubo zmielonych ziaren, trwa od 12 do 24 godzin. Zobacz, jak można ją elegancko zaserwować. Przygotuj samodzielnie podkładki. Oto dwie niecodzienne inspiracje i instrukcje wykonania.

Propozycja nr 1 – kawa macerowana na ślicznej podkładce

Zanim przystąpicie do pracy, przygotujcie:

●    mozaikę heksagonalną - do nabycia w sklepie budowlanym;
●    piankę EVA o grubości 2 mm;
●    klej np. cyjanoakrylowy;
●    nożyczki;
●    małą packę/kawałek tektury lub łopatkę do ciasta;
●    fugę do płytek;
●    ołówek z miękkim grafitem;
●    praliny Giotto.

Kawa na zimno – przepis idealnego podania w 3 krokach:

Krok 1

Wytnij odpowiedni kształt z płytki mozaikowej. Mozaika heksagonalna utrzymywana jest na specjalnej siatce, dzięki temu małe elementy nie odpadają w czasie jej cięcia. Do tej pracy więc wystarczą zwykłe nożyczki. Tak jak na zdjęciu.

Wskazówka

Pamiętaj, że chcesz wykonać niewielkie podkładki, więc staraj się wybrać odpowiednio drobną mozaikę.

Krok 2

Fugę do płytek rozprowadź na wierzchu mozaiki. Wejdzie między jej elementy, usztywniając całość. Nadmiar zbierz wilgotną gąbką.

Dobra rada

Nie potrzebujesz specjalnej packi czy szpachelki. Do pracy z powodzeniem wystarczy silikonowa łopatka do ciasta, a nawet kawałek tektury.

Krok 3

Odrysuj kształt podkładki na piance i wytnij go. Następnie nałóż klej na piankę i przyklej przygotowany wcześniej kawałek mozaiki.

Cenna uwaga

Fuga schnie kilka godzin, ale nie musisz przerywać pracy w oczekiwaniu na jej całkowite stwardnienie. Podkładka jest mała, więc możesz przykleić piankę i potem odłożyć, by wszystkie elementy związały do końca.

Propozycja nr 2: kawa na zimno – przepis na ceramiczną podkładkę

Po lewej zobaczysz, jak będzie wyglądać Twoja dekoracja stołu.

Niedługa lista potrzebnych zakupów:

●    opakowanie gliny samoutwardzalnej;
●    drewniany wałek;
●    drewniany patyczek;
●    foremka do ciasta.

A teraz instrukcja, jak ją wykonać:

Krok 1

Rozwałkuj glinę na grubość ok. 1 cm. Glina samoutwardzalna nie traci tak objętości, jak ta, która wymaga wypalenia, więc docelowa grubość podkładki będzie mniej więcej taka sama.

Mała podpowiedź

Gliny samoutwardzalne nie wymagają wyrabiania.

Krok 2

Drewnianym okrągłym patyczkiem wykonaj serię zagłębień. Nie za blisko siebie. W ten sposób uzyskasz ryflowanie.

Cenna wskazówka

Im grubszy będzie patyczek, tym głębszy będzie odcisk. Nie przesadź, z umiarem wykonuj zagłębienia. Inaczej podkładka może popękać.

Krok 3

Foremką do ciasta wytnij okrągły kształt podkładki. Jeśli nie masz odpowiedniej, zastosuj np. szklankę z cienkim brzegiem.

Propozycja

Aby uzyskać równą powierzchnię, możesz na koniec delikatnie wygładzić brzegi wilgotnym palcem.

Czy wiesz, że…

Kawa macerowana na zimno wydobywa z ziaren głębokie, słodkie nuty smakowe, redukując gorycz i kwasowość charakterystyczną dla kaw parzonych tradycyjnie. Rezultatem jest napój o gładkiej, aksamitnej konsystencji, idealny do picia na zimno, bez potrzeby dodawania cukru czy mleka. Niezbędna jest natomiast obecność pralin Giotto. Jeśli kawa na zimno cold brew ma faktycznie zadowolić podniebienie wyrafinowanych smakoszy.

Czytaj także: Sprawdzone sposoby parzenia kawy

Inne inspiracje

Jak udekorować stół na rocznicę ślubu?

Srebrne, a tym bardziej złote gody, wymagają godnej oprawy. Jak udekorować stół na 25. rocznicę ślubu, aby podkreślić uroczysty moment, a jaka dekoracja stołu na 40. rocznicę ślubu spodoba się gościom? Oto dwie propozycje, które możesz wykonać samodzielnie.

Czytaj więcej

Najważniejszy pierwszy krok – oświadczyny

Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku, a każde małżeństwo od oświadczyn. Jak się oświadczyć, by wspólna podróż przez życie była udana? Podpowiadamy. Skorzystaj z naszych inspiracji.

Czytaj więcej
Zobacz wszystkie

Sprawdź wyjątkowe okazje