Najsłodszy prezent. Co podarować na 10, 25, a co na 50 rocznicę ślubu?

Prezent na rocznicę ślubu – elegancki, szalony, praktyczny, a może słodki i niewinny jak Raffaello? Najważniejsze, żeby na tę wyjątkową okazję obdarować parę kochających się ludzi od serca. Każda miłość zasługuje na świętowanie, a właściwy prezent podkreśli piękno jubileuszu. Nasze inspiracje wprowadzą Cię w świat zaczarowanych podarunków.
 

Ciekawostka:
Rocznice ślubu mają swoje nazwy. W zależności od długości stażu, małżeństwu przypisuje się określenia odpowiadające coraz mocniejszym materiałom i kruszcom na znak umacniającej się z roku na rok więzi między małżonkami. Pierwsza rocznica ślubu jest papierowa ze względu na jeszcze dość delikatną więź łączącą męża i żonę, a także na papier, który niedawno ich połączył. Nietrudno zgadnąć, że każda kolejna jest nieco silniejsza. Po 13. rocznicy pojawiają się naprawdę cenne surowce, jak kość słoniowa, rubin czy perły. Zwykle najhuczniej świętowane są: 25 i 50 rocznica – srebrna i złota. Nazwy rocznic są nieraz dobrą podpowiedzią, jeśli chodzi o prezenty na rocznicę ślubu.

1 rocznica ślubu – papierowa
2 rocznica ślubu – bawełniana
3 rocznica ślubu – skórzana
4 rocznica ślubu – kwiatowa (ew. owocowa)
5 rocznica ślubu – drewniana
6 rocznica ślubu – cukrowa
7 rocznica ślubu – wełniana (ew. miedziana)
8 rocznica ślubu – spiżowa (ew. brązowa)
9 rocznica ślubu – blaszana (ew. gliniana, generalska)
10 rocznica ślubu – cynowa (ew. aluminiowa)
11 rocznica ślubu – stalowa
12 rocznica ślubu – płócienna (ew. jedwabna lub lniana)
13 rocznica ślubu – koronkowa
14 rocznica ślubu – kości słoniowej
15 rocznica ślubu – kryształowa (ew. szklana)
20 rocznica ślubu – porcelanowa
25 rocznica ślubu – srebrna
30 rocznica ślubu – perłowa
35 rocznica ślubu – koralowa
40 rocznica ślubu – rubinowa
45 rocznica ślubu – szafirowa
50 rocznica ślubu – złota (złote gody)
55 rocznica ślubu – szmaragdowa (ew. platynowa)
60 rocznica ślubu – diamentowa
65 rocznica ślubu – żelazna
70 rocznica ślubu – kamienna
75 rocznica ślubu – brylantowa
80 rocznica ślubu – dębowa

Piękny prezent na 50. rocznicę ślubu

Każda rocznica ślubu jest wyjątkowa i piękna, ale niektóre są naprawdę szczególne. Złote gody to święto aż 50 lat spędzonych wspólnie przez dwoje kochających się ludzi. Dlatego prezent na 50. rocznicę ślubu powinien być równie niezwykły jak ich uczucie. Oto kilka pomysłów:
 • biżuteria ze złota: złoto to tradycyjny i elegancki prezent na 50. rocznicę ślubu. Pod postacią biżuterii lub innych wyrobów – na pewno będzie trafiony. 
 • złoty album ze zdjęciami: zgromadź zdjęcia z tych 50. lat małżeństwa i stwórz księgę pełną cudownych wspomnień.
 • podróż: złota rocznica to doskonała okazja do zorganizowania wyjątkowej podróży lub rejsu. To będzie naprawdę ekskluzywny prezent na rocznicę ślubu!
 • księga gratulacyjna od rodziny i przyjaciół: jeśli szykujesz prezenty na rocznicę ślubu dla rodziców, poproś rodzinę i przyjaciół o napisanie życzeń, anegdot i wspomnień, a następnie stwórz z tego piękną księgę gratulacyjną. Na pewno będą wzruszeni.
 • wyjście do dobrej restauracji: zarezerwuj stolik w ekskluzywnej restauracji na wykwintny obiad lub romantyczną kolację. Pyszny posiłek to niesamowicie apetyczny prezent na złote gody.
Bez względu na to, co przygotowałaś jako prezent na 50. rocznicę ślubu, nie zapomnij o odpowiednio uroczystej oprawie. Aby nadać jeszcze bardziej osobisty ton, do prezentu dołącz własnoręcznie przygotowaną kartkę z gratulacjami oraz… pudełko ulubionych pralin Raffaello. Zachwyt gwarantowany!

Jakie materiały przygotować?
– wysokiej jakości biały karton;
– klej i nożyczki;
– ołówek techniczny lub twardy;
– nożyk do papieru;
– czerwony flamaster.

Jak przygotować kartkę okolicznościową „od serca” z motywem trójwymiarowego labiryntu
 1. Z kartonu wytnij prostokąt o wymiarach 20x40 cm.
 2. Starannie złóż kartę na pół, aby uzyskać kwadratową kartę o wymiarach 20x20 cm.
 3. Z pozostałego kawałka papieru wytnij kwadrat o wymiarach 19x19 cm.
 4. Narysuj na nim prosty labirynt. Następnie nożykiem do papieru delikatnie przetnij papier wzdłuż narysowanych linii.
 5. Ułóż go na frontowej stronie karty i ołówkiem odrysuj kształt labiryntu wzdłuż przecięć.
 6. Z pozostałych skwarków kartonu wytnij paski o szerokości 1 cm każdy i długości odpowiadającej poszczególnym liniom labiryntu.
 7. Paski zegnij na pół, wzdłuż dłuższego boku i kolejno przyklejaj do frontowej strony karty, aby utworzyły ściany labiryntu.
 8. Przyklej do karty dodatkowy kwadrat z punktu 3 w taki sposób, aby przykrył „fundamenty” labiryntu.
 9. Czerwonym cienkopisem dorysuj na karcie dwa serduszka, które „odnajdują się” w labiryncie. Gotowe!
Do prezentu i kartki z życzeniami „od serca” dołącz pudełko delikatnych pralin Raffaello.

Czytaj więcej: Jak udekorować salon na Boże Narodzenie?      

Oryginalny prezent na 25. rocznicę ślubu

25. rocznica ślubu to tak zwana srebrna rocznica. Dlatego często wybierany prezent na 25. rocznicę ślubu wykonany jest ze srebra lub jest w kolorze srebrnym. Ale to nie jedyne kryterium, pomysłów na uczczenie tej wyjątkowej okazji jest mnóstwo:
 • biżuteria i akcesoria ze srebra: srebrne akcesoria to najbardziej tradycyjne prezenty na 25. rocznicę ślubu. Może to być biżuteria, ale też zestaw srebrnych sztućców, srebrna patera na owoce lub cukiernica z okolicznościowym grawerunkiem.
 • zestaw do degustacji wina lub whisky: jeśli para ceni sobie dobre trunki, możesz podarować im zestaw degustacyjny – kilka butelek dobrego wina lub whisky wraz z akcesoriami. Taki elegancki prezent na rocznicę ślubu pozwoli im delektować się swoim towarzystwem i poznawać nowe smaki.
 • podarunek związany z pasją: jeśli para ma jakieś szczególne zainteresowania (np. ogrodnictwo, gotowanie, podróże), wybierz prezent związany z tym hobby. Ważne, aby był to prezent na rocznicę ślubu dla męża i dla żony. Postaraj się znaleźć ich wspólne zainteresowanie i uwzględnić oboje.
 • obraz, plakat lub grafika: wyjątkowym upominkiem będzie ręcznie malowany portret pary lub pejzaż przedstawiający miejsce im bliskie, jak np. miejsce poznania, ślubu. Podobnie grafika lub plakat przypominający o jakimś ważnym momencie z ich życia. Ten pomysł sprawdzi się zarówno jako prezent na 30. rocznicę ślubu, jak i prezent na 40. rocznicę ślubu.
Rocznica ślubu i prezent to jedno, ale zawsze dobrym pomysłem jest dołączenie drobiazgu, który nada osobisty wydźwięk Twojemu prezentowi. Niech o dalsze szczęście małżonków zadba żywa roślina w ręcznie ozdobionej doniczce.

Jakie materiały przygotować?
– kwiat doniczkowy, na przykład wdzięczny i łatwy w uprawie pieniążek;
– białą osłonkę na doniczkę;
– farby do ceramiki i zestaw pędzli;
– folię malarską.

Jak przygotować ręcznie ozdobioną doniczkę:
 1. Artyści bywają nonszalanccy, dlatego zanim weźmiesz pędzel w dłoń, zabezpiecz miejsce pracy folią malarską.
 2. Na osłonce namaluj dwie czerwone kule różnej wielkości. Zaczekaj, aż wyschną.
 3. Cienkim pędzlem namaluj czarny kwiat na długiej łodydze wyrastający na tle większej kuli. Zostaw do wyschnięcia. Gotowe!
Pamiętaj także o słodkim drobiazgu dla podniebienia. Twoje oryginalne prezenty na rocznicę ślubu na pewno będą zapamiętane, a klasyczne słodkości Raffaello sprawią wiele przyjemności.  

Pomysłowy prezent na 10. rocznicę ślubu

Prezent na 10. rocznicę nie musi być tak wystawny jak prezent na rocznicę ślubu dla rodziców z okazji któregoś z kolei dziesięciolecia. Zwykle wręczamy go stosunkowo młodym ludziom, a więc jeszcze kompletującym wyposażenie swojego domostwa. Ważne, aby był pomysłowy, dany z serca i odpowiadał parze.  

Zwłaszcza w pierwszych latach małżeństwa mile widziany jest praktyczny prezent na rocznicę ślubu, który pomoże wyposażyć młode gospodarstwo domowe w niezbędne rzeczy. To mogą być na przykład stylowe akcesoria kuchenne, obrusy z polskiego lnu, ekspres do kawy, zestaw do parzenia herbaty czy dobrej jakości bielizna pościelowa. Młodych małżonków ucieszą także drobne akcesoria do wystroju wnętrz, jak ciekawe ramki do zdjęć, koce, poduszki, podkładki stołowe, wazony, misy dekoracyjne. Takie podarunki sprawdzą się świetnie zarówno jako prezent na 1. rocznicę ślubu, jak i szczęśliwe talizmany w kolejnych latach.

Co kupić na rocznicę ślubu, jeśli nie znasz dobrze gustu obdarowywanej pary? Zawsze bezpiecznym, uniwersalnym wyborem jest bon podarunkowy do wybranego sklepu bądź spa, ewentualnie atrakcyjna subskrypcja, na przykład zagranicznego czasopisma. Jednak bez względu na to, co wybrałaś oraz czy przygotowujesz prezent na rocznicę ślubu dla znajomych czy dla kogoś z bliskiej rodziny, na pewno chcesz, aby obdarowani byli zachwyceni już od pierwszego momentu. Niech ceremonia wręczania podarunku będzie cudownym przeżyciem, które zapamiętają na zawsze. Przygotuj ją zgodnie z dawną japońską sztuką pakowania prezentów furoshiki.

Jakie materiały przygotować?
– Twój prezent zapakowany w kartonowe pudełko;
– estetyczną tkaninę, która z łatwością okryje podarunek.

Jak zrobić opakowanie w stylu furoshiki:
 1. Przede wszystkim zadbaj o spokojną atmosferę wokół siebie. Włącz ulubioną muzykę, przygotuj powierzchnię, na której będziesz mogła opakować prezent w nastroju zen, włącz łagodne światło.
 2. Rozłóż tkaninę i na jej środku umieść pudełko z prezentem.
 3. Schwyć dwa przeciwległe rogi materiału i zwiąż je pośrodku prezentu. Powtórz czynność z dwoma pozostałymi rogami. Na wierzchu pudełka powinna utworzyć się „szachownica” z materiału.
Gotowe! Aby dodatkowo umilić jubilatom ich dzień, dołącz do tego wykwintnie zapakowanego prezentu kilka niewinnie rozkosznych pralin Raffaello.  

Czytaj więcej: Od Młodej dla druhny - najpięknieszy prezent dla świadkowej  

Inne inspiracje

Własnoręcznie wykonana dekoracja na taras

Śniadanie czy popołudniowa drzemka w hamaku będą zdecydowanie milsze, jeśli postaracie się o odpowiedni wystrój tarasu. Przedstawiamy dwa pomysły, które pozwolą Wam uniknąć sklepowej sztampy. Sprawdźcie, jak udekorować taras, by cieszył oko i wzbudzał zachwyt gości.

Czytaj więcej

Z wizytą u przyjaciół. Zrób oryginalny prezent na parapetówkę

Co kupić na parapetówkę – zastanawia się każdy, kto ma okazję odwiedzać bliskich w ich nowym mieszkaniu lub domu. Nie wypada przyjść z pustą ręką. Znaleźć oryginalny prezent na parapetówkę nie jest łatwo, a zatem wykonaj go samodzielnie. Oto dwie koncepcje wyjątkowego wazonu. Wybierz, którą chcesz stworzyć.

Czytaj więcej
Zobacz wszystkie

Sprawdź wyjątkowe okazje