Jak udekorować salon na Boże Narodzenie?

Bożonarodzeniowe dekoracje wprowadzają ciepłą i przytulną atmosferę w domu. Choinka, girlandy, wieńce, światełka i świece potrafią nadać każdemu wnętrzu ten niepowtarzalny grudniowy czar, za którym tęsknimy przez cały rok. Zobacz, jakie mogą być dekoracje salonu na Boże Narodzenie. 

Pełne blasku i kolorów ozdoby przywołują magię świąt. Pachnące jodłowe gałązki, mieniące się bombki na choince oraz subtelne światło świec, które rozjaśnia dom i wprowadza przytulny klimat – to elementy charakterystyczne dla świątecznego wystroju naszych domów. Zobacz, jak prosto i efektownie możesz udekorować salon na Boże Narodzenie. Pokazujemy, jak samodzielnie lub z pomocą najbliższych osób, wykonać złoty wieniec adwentowy, popijając przy tym zimową herbatę i racząc się pralinami Ferrero Rocher.

Czytaj więcej: Firmowe upominki na święta, ale nie tylko...  
 

Świąteczna dekoracja salonu na Boże Narodzenie

Wieniec wcale nie musi być wykonany z iglastych gałązek i wisieć na drzwiach, jak widujemy w filmach. Równie dobrze może posłużyć jako stylowa, wyjątkowa aranżacja salonu na Boże Narodzenie czy innej przestrzeni w Twoim domu, której chcesz dodać czaru. 

I.    Inspiracja Ferrero – złoty wieniec w 3 krokach

Co będzie Ci potrzebne?
  • świeże liście laurowe;
  • złota farba w sprayu; 
  • styropianowa baza wieńca (nazywana styropianową oponką);
  • bordowa lub brązowa aksamitna wstążka; 
  • klej i nożyce;
  • folia malarska. 

Jak przygotować złoty wieniec adwentowy? Krok po kroku:

Krok 1

Na stole lub podłodze rozłóż folię. Ułóż na niej liście laurowe i pokryj je – z obu stron – złotą farbą.

Nasza rada:
Zanim przystąpisz do następnego kroku poczekaj aż liście wyschną. 

Krok 2

Warstwami przyklejaj liście do oponki. Dwie lub trzy warstwy wystarczą. Chodzi o to, aby nawet z boku nie było widać styropianu.

Nasza rada:
Po przyklejeniu liści także odczekaj dłuższą chwilę. Listki pod wpływem kleju mogą się nieco wywinąć – nie martw się tym, Twojemu dziełu doda to tylko uroku.

Krok 3

Przez wieniec przewlecz tasiemkę, by móc go zawiesić na ścianie lub drzwiach.

Nasza rada:
Uważaj, żeby wstążka nie była zbyt krótka. Wieniec prezentuje się najkorzystniej, gdy zachowane są odpowiednie proporcje pomiędzy jego wielkością i długością zawieszki. 

Gotowe! Wieniec jest doskonałą odpowiedzią na pytanie, jak ozdobić salon na Boże Narodzenie, ale pamiętaj, że możesz go powiesić także w przedpokoju lub na drzwiach wejściowych. Będzie się prezentować równie imponująco.
 

Historia wieńca adwentowego
Tradycja wieńców adwentowych przybyła do nas z Niemiec, ale na pewno jest jedną z najbardziej uroczych i symbolicznych. Przyjęła się w Polsce już w XIX wieku i szybko zyskała wyjątkowy, lokalny charakter, harmonijnie wkomponowując się w rodzimą kulturę i obyczaje. Jak każda tradycja, też i ta ewoluowała na przestrzeni lat, dostosowując się do nowych czasów.

W Polsce wieńce adwentowe można zobaczyć zarówno w kościołach, jak i w wielu domach, gdzie są chętnie wieszane jako piękny element dekoracyjny i przypomnienie o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia. Tradycyjnie są one zdobione czerwonymi wstążkami, jabłkami oraz szyszkami. 
Pierwotnie na wieńcu umieszczane były 24 świece symbolizujące wszystkie dni adwentu. Współcześnie stosuje się zazwyczaj tylko 4 świeczki, które odpowiadają czterem kolejnym niedzielom tego wyjątkowego czasu. Podczas pracy nad wieńcem wieńca mamy chwilę dla siebie. To też czas na duchowe przygotowanie się do zbliżających się świąt. 

II.    Inspiracja Ferrero – masz to w domu. Przygotuj w 3 krokach

Druga inspiracja to pomysł na wystrój salonu na Boże Narodzenie, który można przygotować z najbardziej kojarzących się ze świętami elementów: bombek, lampek choinkowych i wstążek, które na pewno mamy w swoich zapasach. 

Jakie materiały przygotować? 
  • bombki choinkowe w odcieniach złota i brązu;
  • białą choinkową girlandę świetlną;
  • wstążki;
  • małe drewniane ozdoby w kształcie płatków śniegu; 
  • kokardki;
  • świece;
  • gałązki świeżego świerku lub jodły;
  • nożyczki, przezroczysta dwustronna taśma klejąca bądź małe samoprzylepne haczyki. 
Jak udekorować salon na gwiazdkę? 

Krok 1

Przygotuj wszystkie wstążki, które masz w domu – na pewno zachowały się z poprzednich dekoracji lub prezentów. Dobierz kilka z nich kolorystycznie i przytnij na odpowiednie długości, aby bombki wisiały na różnych poziomach.

Nasza rada:
Idealnie będzie, jeśli wstążki będą wykonane z tego samego materiału. Wtedy Twoja dekoracja będzie wyglądać bardzo elegancko. Najlepiej w tym przypadku zaprezentują się aksamitne tasiemki.

Krok 2

Przewlecz wstążki przez bombki i zawiąż estetycznie, a następnie znajdź miejsce, w którym zawiesisz dekorację. 

Nasza rada:
Wybierz odpowiednie miejsce, najlepiej ciemne tło, na którym dekoracja będzie dobrze widoczna, takie jak ciemnoszara ściana. Upewnij się, że pod dekoracją znajdzie się stolik lub półka, na której postawisz ważne elementy uzupełniające całą stylizację.

 

Krok 3

Girlandę świetlną umieść na ścianie. Użyj do tego haczyków lub taśmy dwustronnej. Na girlandzie zawieś bombki. Niech będą na różnych wysokościach. Miejsca, gdzie girlanda jest przyklejona do ściany lub zawieszona na haczykach, zamaskuj ozdobami – drewnianymi śnieżynkami i kokardkami. Na stoliku postaw świecę i świeże choinkowe gałązki.
Ostatni akcent: d
la podkreślenia świątecznego nastroju ustaw świąteczne opakowanie Ferrero Rocher.  

Czytaj więcej: Od młodej dla druhny - najpiękniejszy prezent dla świadkowej 

Nasza rada:
Pamiętaj, by świeca była ustawiona daleko od bombek, wstążek i innych elementów dekoracji. Najważniejsze jest bezpieczeństwo.
 

Historia bombki choinkowej 
Tradycja ozdabiania drzewek sięga czasów starożytnych. W starożytności ludzie przynosili do domów zielone gałązki, wierząc, że zapewni im to szczęście. W Europie średniowiecznej na choinkach wisiały jabłka, ciastka, orzechy i świece, które były pokarmem dla duchów zmarłych. Z czasem ozdoby stały się bardziej różnorodne, a w XIX wieku pojawiły się pierwsze bombki. Za ich twórcę uważa się Niemca Hansa Greinera, który zaczął produkować kolorowe kule z cienkiego szkła. 

Greiner, pracujący w hucie szkła w niemieckim miasteczku Lauscha, chcąc zastąpić drogie dekoracje, jako pierwszy wykonał szklane bombki. Było to w roku 1847. Jego pomysł odniósł sukces, a wkrótce produkcja bombek stała się popularnym biznesem. Bombki zyskały popularność na świecie i szybko trafiły do Polski. Początkowo były one importowane z Niemiec i dostępne tylko dla najbogatszych, ale z czasem staniały i stały się dostępne dla wszystkich. Do dziś są uwielbiane przez dzieci i dorosłych, a własnoręczne malowanie bombek to miły zwyczaj praktykowany w wielu domach. 

Inne inspiracje

Stół na Boże Narodzenie – oprószony złotą magią Ferrero Rocher

Boże Narodzenie – dom staje się miejscem pełnym zapachów choinki i pieczonego ciasta, w oknach migają światełka, a stół przestaje być meblem – staje się miejscem spotkań rodzinnych, długich dyskusji i wzruszeń. Aby dodać świętom magii, ciepła i elegancji – warto zadbać szczególnie o piękną oprawę stołu. Pomogą w tym idealnie praliny Ferrero Rocher i przygotowane z ich udziałem dekoracje na stół na Boże Narodzenie.

Czytaj więcej

Ta iskra magii. Jak przystroić kominek na Święta?

Blask roztańczonych płomieni, relaksujący trzask ognia i to otulające ciepło – nie tylko w dosłownym znaczeniu… Kominek w domowym zaciszu tworzy szczególną atmosferę podczas Świąt Bożego Narodzenia. W akompaniamencie specjałów Ferrero Rocher roztopi serce każdego gościa…

Czytaj więcej
Zobacz wszystkie

Sprawdź wyjątkowe okazje