Jak ubrać choinkę na święta? Wystarczą 3 kroki, by przygotować oryginalne dekoracje

Choinka jest najważniejszą ozdobą świąteczną w naszym domu. Gdy się w nim pojawia, to znak, że Boże Narodzenie jest już naprawdę blisko. Czy zastanawiasz się, jak ustroić choinkę na święta? Podpowiadamy: nie kupuj nowych bombek, skorzystaj z naszych magicznych inspiracji.
 
Tradycja nakazuje, by choinkę przystrajać dopiero w Wigilię Bożego Narodzenia. Wciąż robią tak zarówno najbardziej przywiązani do zwyczajów, jak i najbardziej zabiegani Polacy. Jeśli jednak chcesz i możesz sobie na to pozwolić, zacznij robić to znacznie wcześniej. W wielu domach drzewko świąteczne pojawia się przecież tydzień, a nawet dwa przed Wigilią. Kiedy najwcześniej można ubrać choinkę? Wiele osób uważa, że symbolicznym startem świąt może być dzień św. Mikołaja, czyli 6 grudnia.

 

I. Jak ubrać choinkę – Inspiracje Ferrero

Gliniane zawieszki to delikatna i gustowna ozdoba, która łączy w sobie aż dwa tegoroczne trendy – eko i minimalizm. Ich wykonanie jest bajecznie proste. A robiąc je, można pamiętać o tym, by znalazły się na nich np. imiona domowników. Dzięki temu dekoracja będzie miała bardzo osobisty charakter.

Oto, jaki efekt powinniście uzyskać

Jakie materiały przygotować?
 • glinę samoutwardzalną i wałek;
 • foremki do wycinania kształtów;
 • pędzel i farba do ceramiki; 
 • sznurek lub wstążka np. w kolorach: naturalnym i czerwono-białym; 
 • drewniane litery;
 • Raffaello, czyli praliny oprószone płatkami kokosa delikatnymi niczym prawdziwe śnieżynki.
Jak przygotować gliniane zawieszki choinkowe krok po kroku:
 

KROK 1

Rozwałkuj glinę.

NASZA RADA:
Przygotuj do pracy spokojne miejsce i wygodną powierzchnię – sprawdzi się kuchenny blat lub stolnica położona na stabilnym podłożu. 

KROK 2

Używając foremek wytnij zawieszki i odciśnij na nich gałązki choinki oraz imiona domowników.

NASZA PODPOWIEDŹ:
Na tym etapie okrągłym patyczkiem, na przykład końcem pędzla, zrób na brzegu dziurki, przez które przewleczesz tasiemki.

KROK 3

Pomaluj górną część zawieszki (tę z dziurką) np. na srebrno specjalną farbą do ceramiki.

Czytaj więcej: Firmowe upominki na święta, ale nie tylko...

PODPOWIADAMY:
Zawieszki przewlekaj dopiero wtedy, gdy farba wyschnie.

Gotowe! Świąteczne zawieszki są gotowe do użycia. Możesz ozdobić nimi choinkę lub umieścić je w innych częściach domu.

II. Pod choinką też się liczy! Spójne prezenty w 2 krokach

Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, jak ładnie ubrać choinkę, ale trzeba przyznać, że często zapominamy o tym, co znajdzie się w jej pobliżu. Gdy planować będziemy miejsce odpowiednie dla świątecznego drzewka, pamiętajmy, że wzorzysta tapeta lub duży krzykliwy obraz nie będą dobrze wyglądać, gdy widać je będzie za drzewkiem, w jego tle.

Warto zadbać także o to, by wszystkie świąteczne dekoracje były spójne stylistycznie i kolorystycznie. Zadbaj zatem także o to, by opakowania świątecznych prezentów, które znajdą się pod drzewkiem, pasowały do sposobu, w jaki ubrana jest choinka. Gdy zatem zdecydujesz się na nasze gliniane zawieszki – spójrz, jak opakować leżące pod drzewkiem podarunki, aby całość wyglądała zjawiskowo.
 
Oto efekt, który chcesz osiągnąć

Jakie materiały przygotować:
 • arkusz białego papieru do pakowania;
 • taśma klejąca;
 • nożyczki;
 • sznurek; 
 • kilka gałązek choinkowych;
 • gałązka ostrokrzewu;
 • niewielkie metalowe kółka (opcjonalnie);
 • pudełko bajecznie delikatnych pralin Raffaello. 

Jak zrobić eleganckie opakowanie na prezent w bieli krok po kroku

 

Krok 1

Przygotuj dekorację z gałązek. Uformuj je w dowolny kształt. Jeśli masz ochotę zrobić mały wieniec, wykorzystaj do tego niewielkie metalowe kółko i przymocuj do niego gałązki.

NASZA RADA:

Gałązki powinny być świeże, a zatem sprężyste. Nie wykorzystuj gałązek wyschniętych, odpadających już z choinki lub leżących w domu zbyt długo. 

Krok 2

Przyłóż do opakowanego w biały czysty papier prezentu swoją dekorację i przyklej ją lub przywiąż sznurkiem.

NASZA PODPOWIEDŹ:

Aby zachować elegancki minimalizm, nie używaj ozdobnych, kolorowych wstążek i tasiemek. 

Krok 3

Z boku, w miejscu złożenia papieru, włóż niewielki biały kartonik z odręcznie wypisanym imieniem obdarowanej osoby.

PODPOWIADAMY:
Taka imienna wizytówka świadczy o tym, że Twoje zaangażowanie w przygotowanie prezentu nie skończyło się na wizycie w sklepie i zakupie torebki w Mikołaje.

Co roku dekoratorzy wnętrz prześcigają się w ustalaniu trendów   i gotowych sposobów na to, jak ustroić choinkę. Było już monochromatycznie, bez ozdób, ekologicznie czy retro. Podpowiadamy, jakie są najważniejsze tegoroczne trendy:
 1. Choinka w stylu amerykańskim, czyli strojne, bogato zdobione drzewko jak z filmów o Kevinie. Oprócz tradycyjnych bombek, na takim drzewku jest miejsce na kokardy, cukierki, laski cukrowe i inne ozdoby. Tu nie ma wątpliwości, na jaki kolor ubrać choinkę. Królują zielony, czerwony, biały i złoty. Świąteczną atmosferę podkreślają też dodatkowe dekoracje umieszczone w pobliżu drzewka: figurki skrzatów, świąteczne poszewki na poduszki oraz stroiki na kominkach.
   
 2.  Choinka w stylu eko. Troska o naturę jest obecnie bardzo silnym trendem, dlatego nawet dekoracje choinkowe mogą wyrażać Twoje związki z przyrodą. Ozdoby, wykonane powinny być z takich materiałów, jak drewno czy papier. Oczywiście najlepiej by było, gdyby zrobione były własnoręcznie. Na eko choince mogą też zawisnąć wypiekane w domu pierniczki, suszone owoce, kwiaty, kokardy z resztek materiałów, ozdoby z papieru czy pomalowane szyszki i nasze gliniane zawieszki!
   
 3. Choinka w stylu stonowanego minimalizmu. To także dobry pomysł na to, jak ubrać małą choinkę. Aby uzyskać taki efekt, dobrze jest wybrać drzewko rosnące w doniczce. Donicę osłoń używając np. worka jutowego. Dekorując choinkę postaw na niewielką liczbę ozdób, które będą stanowić główny akcent przyciągający oko. Wybierz ozdoby w maksymalnie trzech różnych barwach, dodaj lampki i voilà!
 
Choinka i znajdujące się pod nią prezenty stają się w czasie świątecznym najważniejszymi elementami Twojego salonu. Warto więc wyeksponować je odpowiednio i ustawić w ważnym miejscu, ale tak, by wokół mogli zgromadzić się wszyscy domownicy. To sprawi, że spędzane z najbliższymi chwile będą pełne magii i rodzinnego ciepła.

Czytaj więcej: Najsłodszy prezent. Co podarować na 10, 25, a co na 50 rocznicę ślubu?

 

Inne inspiracje

Jak udekorować salon na Boże Narodzenie?

Bożonarodzeniowe dekoracje wprowadzają ciepłą i przytulną atmosferę w domu. Choinka, girlandy, wieńce, światełka i świece potrafią nadać każdemu wnętrzu ten niepowtarzalny grudniowy czar, za którym tęsknimy przez cały rok. Zobacz, jakie mogą być dekoracje salonu na Boże Narodzenie.

Czytaj więcej
Zobacz wszystkie

Sprawdź wyjątkowe okazje